
2013
Kortárs portugál építészet
Harangi Attila és Gyöngyösi Miklós előadása
Gyöngyösi Miklós és Harangi Attila építészmérnök hallgatók vagyunk a Debreceni Egyetem Műszaki Karán. Építész tanulmányaink során ismertük meg Aires Mateus, portugál testvérpár épületeit és az építészeti térről alkotott elméletüket. A hely szelleme iránti alázat, a negatív térképzés általi térépítés, a redukció határainak feszegetése, a racionális és kristálytiszta szerkesztés, stb. mind mind követendő és meghatározó példa számunkra is.
Ahhoz hogy a kortárs portugál építészetet megértsük, az alkotások közegét is ismerünk kell. A Campus Hungary ösztöndíjnak köszönhetően 2013 szeptemberében nyolc napig kutathattuk a portugál mentalitást Lisszabontól egészen Portoig, bejárva több vidéki kisvárost is. A portugál táj, az óceán, a történeti épületek és a kortárs épületek jelentették a kutatásunk kereteit a következő hét Aires Mateus épülethez: az Universidade NOVA de Lisboa Rektori Épülete Lisszabonban, szintén Lisszabonban a Mar de Oriente üzlet- és irodaház, a Santa Marta Világítótorony Múzeum Cascais-ban, az Idősek otthona Alcacer do Sal-ban, a Kulturális Központ Sinesben, Mourában egy tömbbeépítésük és egy általános iskola Vila Nova da Barquinha-ban. Többek között a végletekkel és a kettőséggel lehetne jellemezni Portugáliát. Az országról úgy tartják, hogy Európának hátat fordítva fejlődött, tekintetét csupán az óceánra szegezte. Ennek ellenére, vagy éppen ezért a portugálok nyitott, önálló gondolkodású és barátságos emberek. Rendkívül fontos számukra a hagyományok tisztelete és őrzése. A művészetük, melyből az építészet, a szobrászat és a díszítőművészet mellett az irodalom és a zene is említésre méltó, hasonlóan sokrétű és mélyen a kultúrában és a hagyományokban gyökerezik. Mateusékat is áthatja és meghatározza ez az alázat és tisztelet. A portugál táj földrajza a sziklás partvidéktől a folyóvölgyekkel tagolt síkságokon, dombságokon át a vadregényes hegyvidékekig terjed. Ez a kontraszt és az óceán megindító messzesége, az a nehezen felfogható végtelen tér is ösztönözhette őket, hogy választ keressenek az építészeti térre és megfogalmazzák róla saját gondolataikat. Azt kerestük, hogy a páratlanul színes és változatos természeti kincsek, a gazdagon rétegezett múlt, a fenséges történelmi emlékek és a gyönyörű óceánpartok milyen hatással vannak Mateusék építészetére, hogyan viszonyulnak ezen értékekhez a tervezés során.
2013. október 1-én Kortárs portugál építészet - Aires Mateus címmel tartottunk előadást a Műszaki Teaház programsorozat keretében. Fényképekben gazdag prezentáción mutattuk be a portugáliai utazás élményeit és megfigyeléseit. A témáról írt Aires Mateus testvérek térépítészete - Térelméletük és tervezési módszerük kutatása hét épületük alapján című TDK dolgozatunkkal első helyezést értünk el a 2013-as kari TDK konferencián.
2013. október 1.
![]() |
---|
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Ajánlott irodalom
Vukoszávlyev Zorán : Kortárs portugál építészet = Contemporary Portuguese architecture
Aires Mateus, 2002-2011 : construir el monde del espacio = building the mould of space